Кариери

Присъединете се към нашия екип

Стъпката, която предприемате днес, определя в голяма степен бъдещето Ви. Става въпрос не само за кариерата, но и за живота Ви!

Вие имате високи цели, гледате напред в бъдещето и искате да живеете в среда, където идеите се насърчават, ценят и награждават, сред професионалисти, които са горди да видят резултатите от усилията си? Вие искате да учите непрекъснато и бързо, като прилагате наученото веднага? Обичате динамичната, променяща се среда и сте част от хората, които правят промените реални и успешни?

Тогава защо да не започнете работа при хора, които имат подобни ценности и стремежи?

Вакантни позиции

Дата на валидност: 31/07/20
Реф. номер: SF/SBB
Град: София
За свой финансов център в град София Пощенска банка търси да назначи мотивиран, отговорен, продажбено ориентиран служител за позицията на:

КРЕДИТЕН ЕКСПЕРТ - БАНКИРАНЕ НА МАЛЪК БИЗНЕС

Основни отговорности, свързани с позицията са:
- Отговаряте за активното търсене и привличане на нови клиенти;
- Идентифицирате и установявате контакт с потенциални клиенти и представяте кредитни продукти и услуги;
- Поддържате отношения с настоящи клиенти и ги информирате за нови продукти;
- Консултирате клиенти относно условията, сроковете и необходимите обезпечения при кредитиране;
- Анализирате финансова информация, подготвяте предложения за кредит и давате становища за одобрение на кредити.

Изисквания за позицията са:
- Висше икономическо образование;
- Предишен опит в директни продажби е задължителен;
- Професионален опит в областта на кредитирането е предимство;
- Отлични комуникативни умения;
- Мотивация за постигане на резултати;
- Владеенето на английски език е предимство;
- Компютърна грамотност.

Нашето предложение:
- Предлагаме Ви предизвикателна позиция в международна банка;
- Възможност за дългосрочна кариера и професионално развитие;
- Мотивиращо заплащане и допълнителни финансови и нефинансови бонуси.

Моля изпратете мотивационно писмо и подробна автобиография на български или английски език, актуална снимка и препоръки.

Контакт ще бъде осъществен при пълна конфиденциалност с кандидатите, одобрени след предварителен подбор.
Реф. номер: SenIA
Град: София

MAIN RESPONSIBILITIES:

  • Conducts independently or participates in internal audit assignments;
  • Understands and follows in detail the audit process, its structure and key requirements;
  • Reports on a regular basis regarding the progress of the audit engagements assigned;
  • Prepares reports clearly presenting the conclusions and results of the audit work, underlining identified issues and recommending solutions for risk mitigation and internal controls’ improvement.

REQUIREMENTS:

The ideal candidate should posses

  • Degree in finance, accounting and auditing, economics, econometrics, statistics or any other relevant discipline;
  • Fluency in English;
  • Risk awareness and strong analytical skills;
  • Good level of data processing and data analytics skills under MS Office, i.e. proficient user of MS Excel; Use of other data processing and data mining tools will be considered an advantage;
  • Relevant professional experience (Auditing and / or Banking);
  • Ability to work independently, as well as in a team;
  • Strong communication and interpersonal skills
  • Professional qualification in auditing / accounting /financial reporting such as ACCA, Certified Internal Auditor, or equivalent will be considered an advantage.

The position offers exceptional opportunities for career development, professional qualification, on-going training; interesting and dynamic job; competitive remuneration and social benefits package.

Реф. номер: IT Aud
Град: София

  • Conducts independently or participates in IT audit assignments;
  • Prepares reports clearly presenting the conclusions and results of the audit work, underlining identified issues and recommending solutions for risk mitigation and internal controls’

The ideal candidate should possess:

  • Degree in Information Technology or similar;
  • Knowledge of audit standards, principles of internal controls, IT processes assessment and design of compliance testing (e.g. CoBIT, ITIL);
  • Relevant professional experience (IT / IS Audit, IT Infrastructure, IT Processes or IT Risk Management areas);
  • Strong technical and analytical skills; capable of using basic data analytics, and willingness to keep up with the industry, regulatory developments and learn new concepts and methods;
  • Professional qualification in CISA, CRISC, CISM, CISSP or other relevant certificate will be considered an advantage. If not qualified, willingness to obtain professional designation and certification

Дата на валидност: 23/08/20
Реф. номер: DCHM
Град: София

For the Digital Banking Department Postbank is searching for a motivated:

Digital Channels Manager

Postbank is one of the leading banks in Bulgaria, following a systemic and sustainable working model, strategically focused on the customer experience and digital products. We offer variety of innovative and digital solutions, which aim at making the everyday banking more easy and accessible than ever.
Currently, we are looking for a Digital Channels Manager, who will join our Digital Banking Department in order to strengthen our plans and strategy for development of our digital channels. In addition, the person appointed will be very deeply involved in some of the strategic digital projects on a bank level.
If you want to be part of a dynamic and challenging environment, full of fresh and innovative ideas, you are keen on new technologies and the digital emerging trends are in your DNA, then you should read the below job offer and consider your application.

What will you be involved in and what are the responsibilities:

∙ Responsible for the development of digital products and channels (internet and mobile banking).
∙ Propose and prepare business requirements for new products/product features.
∙ Monitor market trends and competition, customer feedback and behavior.
∙ Follow and monitor product performance (KPIs) on a daily basis.
∙ Propose and take actions to improve performance indicators such as customer satisfaction, usage, subscription rates and profitability.
∙ Propose marketing/commercial campaigns in order to improve product performance, while also follow and report campaigns’ results.
∙ Take all necessary actions in order to coordinate with other departments involved in product implementation.
∙ Participate in meetings and negotiations with external partners and vendors related to activities of the department.
∙ Develop procedures and instructions related to the products and their functionalities.
∙ Responsible for the creation of training materials and leading of training programs to the different units in the bank.
∙ Prepare internal and external communications regarding new products and functionalities and improvements of the existing ones.
∙ Participate in test cases creation as well as test acceptance process.

Requirements of the candidate:

∙ University degree in Economics/Banking/or other related area.
∙ Minimum two years of experience in digital channels development or product development and management in the retail banking sector or telecommunication industry or Fintech industry.
∙ Previous experience in Project Management will be considered as an advantage.
∙ Experience in digital payments and online financing will be considered as an advantage
∙ Experience in the banking/fintech industry in the area of digital banking will be considered as a very strong advantage.
∙ Fluency in English, both written and spoken.
∙ Ability to work under pressure, executing full commitment on the assigned tasks, combined with self-initiative in order to drive them independently
∙ Excellent organizational, presentational and communicational skills.
∙ General knowledge of web and mobile technologies.
∙ Strong customer-centric culture
∙ Ability to analyze and rethink business processes.
∙ Team player, looking for constant improvements and highly result oriented.

If you find yourself in the above description, please send us your CV in English and upon a match we will contact you.

Only short-listed candidates will be contacted. All applications will be treated in the strictest confidence.

Стажантска програма

Дата на валидност: 31/12/20
Реф. номер:
Град: Бургас, Пловдив, София, Варна

Предимства:

Пощенска банка организира и през настоящата година стажантска програма, насочена към амбициозни и талантливи млади хора, с мотивация да докажат своите качества и да започнат професионалната си кариера във водеща финансова институция. Стажът дава възможност на участниците да натрупат практически умения в банковата сфера и да се ориентират относно своята бъдеща професионална реализация.

Продължителността на практиката е за срок от един до три месеца в Централно управление или във финансовите центрове на Пощенска банка в градовете София, Пловдив, Бургас, Варна, Русе, Велико Търново, Свищов, Благоевград, Стара Загора, Шумен и Габрово.

Стажът е платен и е на пълен работен ден с работното време на банката. Успешно приключилите стажанти получават сертификат за преминат стаж и попадат в базата данни с перспективни бъдещи кандидати за работа.

Изисквания:

  • Да сте студент в икономическа специалност или в процес на завършване;
  • Да имате отлични комуникативни умения;
  • Да притежавате добри аналитични умения и инициативност;
  • Да притежавате добри умения за работа в екип;
  • Да умеете да работите с Microsoft Office;
  • Владеенето на английски език е предимство.

Кандидатствай:

Защо да работиш при нас

Ние сме една от най-модерните и дигитални банки в България. Задаваме тенденции, създаваме иновативни продукти и имаме амбиция да променяме пазара. Десетки са вътрешните ни програми и доброволчески инициативи, с които заедно правим света по-добър – от обучения и конференции, през зелени и спортни инициативи.

За нас най-важни са хората! Отваряме вратите си за кариерен старт на младите и талантливите, които имат шанс да израстват в компанията и да станат утрешните успешни мениджъри.

>> Кариера в Пощенска банка