Обща информация
Пътят на България към еврозоната започва още преди официалното членство на страната ни в Европейския съюз. Както всяка държава - членка на съюза, и България има ангажимент да приеме еврото, но това не се случва автоматично. Въвеждането на единната европейска валута е процес, който преминава през няколко етапа и може да отнеме години. Целта на този преход е в максимална степен да се изравнят стандарта на живот и икономическите показатели на държавите членки, за да е сигурно, че икономиките на всички страни в еврозоната се развиват с еднакво темпо.
Чрез валутния борд България е свързана с еврото още от създаването на единната европейска валута – от 1999 година насам левът е фиксиран към еврото с курс, който никога не се е променял. В Националния план за въвеждане на еврото и в Решение на Народното събрание от октомври 2022 г. се потвърждава ангажиментът на българските власти това да бъде курсът, по който да се случи преходът към новата валута с приемането на България в еврозоната.
Към момента в еврозоната членуват 20 от общо 27-те държави-членки в Европейския съюз, а еврото е национална валута на близо 350 милиона европейци.
Повече информация за еврото и процеса на въвеждането му като национална валута можете да научите на специално създадения сайт evroto.bg, както и на страницата на Асоциацията на банките в България - https://abanksb.bg/evroto/