Структуриран Депозит Index DAX - 2026

Структуриран Депозит INDEX DAX - 2026 с основна фиксирана годишна лихва и възможност за допълнителна лихва, обвързана с представянето на индекс

Структуриран Депозит INDEX DAX - 2026 е депозит в ЕUR с гарантирана главница, основна фиксирана годишна лихва и възможност за допълнителна лихва, която е обвързана с представянето на индекс DAX.

Какви са предимствата на продукта?

  • 100% сигурност на вложените средства към датата на падеж;
  • Гарантирана основна годишна лихва;
  • Възможност за получаване на допълнителна лихва;
  • Възможност за реализиране на доходност, без да поставяте под риск депозираната сума.

Настоящото е предназначено само за информация и не представлява инвестиционен съвет, не съдържа препоръка и/или оферта, нито покана за сключване на сделка за представените продукти. При интерес към продукта, следва да прочетете внимателно Основния информационен документ (ОИД), достъпен на уебсайта на Юробанк България АД www.postbank.bg, както и в банковите салони.

Структуриран Депозит индекс DAX® се състои от три периода при лихвени проценти, както следва:

Първи период - Набиране на средства и краткосрочно депозиране - до 25.02.2026 г. включително.

Втори период - Дългосрочно депозиране - от 26.02.2026 г. до 26.02.2029 г. за период от 36 месеца (3 години).

Получавате 1.00% основна фиксирана годишна лихва върху предоставената на депозит сума и възможност за допълнителна лихва, която се изплаща в края на периода на дългосрочното депозиране в зависимост от представянето на индекс DAX®. Основната фиксирана годишна лихва се дължи на окончателния падеж на депозита, но се изплаща авансово ежегодно - за всяка година от втория период на депозита и може да бъде изтеглена по всяко време. В случай че прекратите депозита преди изтичане на 36-месечния (3-годишния) срок, дължите неустойка за предсрочно прекратяване в размер на 6% от депозираната сума и губите възможността да получите допълнителна лихва, както и правото да получите  основната фиксирана годишна лихва, като размерът на авансово изплатената до датата на предсрочно прекратяване основна лихва ще бъде удържан от сумата на депозита.

Трети период - При изтичане на периода на дългосрочно депозиране Банката трансформира всички депозити в срочен депозит "Депозит за всеки" за 4 месеца, съгласно действащите условия и актуалния Лихвен бюлетин за физически лица към датата на трансформиране.

Характеристики на депозита (втори период):

  • Валута: EUR;
  • Срок: 36 месеца (3 години);
  • Минимална сума: 5 000 EUR;
  • Частично теглене – не е разрешено, с изключение на лихвата;
  • Довнасяне – не е разрешено;
  • Основна фиксирана годишна лихва: 1.00%;
  • Възможност за допълнителна лихва – съгласно инвестиционната компонента;
  • Неустойка при предсрочно прекратяване – 6% от депозираната сума.

 

Как работи?

Автоматично трансформиране

 

 

Юробанк България АД си запазва правото да ограничи разпространението на продукта в рамките на набирателния  период, за което своевременно ще уведоми на уебсайта www.postbank.bg и/или в банковите салони.

Настоящото е предназначено само за информация и не представлява инвестиционен съвет, не съдържа препоръка и/или оферта, нито покана за сключване на сделка за представените продукти. При интерес към продукта, следва да прочетете внимателно Основния информационен документ (ОИД), достъпен на уебсайта на Юробанк България АД www.postbank.bg, както и в банковите салони.

DAX ® e индекс, който следи представянето на 40-те най-големи компании, листвани на Франкфуртска фондова борса, които отговарят на минимални изисквания за качество и рентабилност. Компонентите на индекса се преразглеждат на всяко тримесечие.

10-те върхови компонента са компаниите SAP, SIEMENS, ALLIANZ, AIRBUS, DT. TELEKOM, RHEINMETAL, MUENCHENER RUECK, SIEMENS ENERGY, DEUTSCHE BANK, INFINEON TECHNOLOGY.

Индексът е борсов индикатор, отчитащ движението в цените на акциите на определен брой компании, негови компоненти.

Въз основа структурата на индекса към 23-ти декември 2025.

Информация относно стойностите на индекс DAX® с код DAX (TR) EUR и ISIN: DE0008469008 може да бъде намерена на адрес www.stoxx.com.

Информация за инвестиционен компонент за 36 месеца   

Базов индекс:

DAX® (Код на индекс: DAX/ ISIN: DE0008469008)

Начална дата за фиксиране на индекса:

26.02.2026

Крайна дата за фиксиране на индекса:

21.02.2029

Падеж на депозита:

26.02.2029

Участие в позитивната промяна в стойността на индекса (Participation rate):

13.75%

Минимална сума на депозита

5000 евро

Валута на депозита

EUR

Срок на депозита:

36 месеца (3 години)

Гарантирана главница на падеж

100%

   

Допълнителната лихва е равна на 13.75% от положителното процентно изменение на индекс DAX® за втория период от срока на депозита. За изчисляване на изменението на индекса се използват стойностите на официалните нива на затваряне на DAX® към 26.02.2026 г. и към 21.02.2029 г. Възможната допълнителна лихва се дължи за целия 36-месечен втори период и се изплаща еднократно на падежа на структуриран депозит Index DAX само при условие, че има положителен ръст/изменение на индекс DAX® за съответния период на депозиране. При негативно представяне на референтния индекс, клиентът не получава допълнителна лихва, като запазва 100% от главницата по депозита си. Изплащането на възможната допълнителна лихва не е гарантирано и зависи изцяло от пазарните фактори – обстоятелства, които са извън контрола на Юробанк България и на депозантите. При предсрочно прекратяване на депозита, клиентът дължи неустойка в размер на 6,00 % от депозираната сума.

Примерни сценарии за определяне на възможната допълнителна лихва за 36-месечен (3-годишен) структуриран депозит INDEX DAX - 2026.

Примерни варианти

Внесена сума в ЕUR

Стойност на на DAX® (DAX/ ISIN: DE0008469008)

 

Процентно изменение на DAX

Участие в положителното процентно изменение в стойността на индекса

Възможност за допълнителна   лихва в %

Размер на възможната допълнителна лихва в евро за 36 месеца (3 години)

Начална дата (26.02.2026)

Крайна дата (21.02.2029)

Вариант 1

10 000

10 000

12 000

20%

         13.75%           2.75%            275

Вариант 2

10 000

10 000

       10 800

8.00%

 13.75%

  1.10%

110  

Вариант 3

10 000

        1000          900

-10.0%

        Допълнителната лихва не се изплаща.

        Банката изплаща депозираната сума. 

Посочените примери са индикативни и са предоставени с цел онагледяване на начина за изчисляване на възможната допълнителна лихва. Посочените примери не отразяват бъдещи пазарни движения на индекса. Използваните данни са примерни.

Повече информация можете да откриете в Основния информационен документ 

Настоящото е предназначено само за информация и не представлява инвестиционен съвет, не съдържа препоръка и/или оферта, нито покана за сключване на сделка за представените продукти. При интерес към продукта, следва да прочетете внимателно Основния информационен документ (ОИД), достъпен на уебсайта на Юробанк България АД www.postbank.bg, както и в банковите салони.